Pogas "Like" 1934. gada prototips

Pogas “Like” 1934. gada prototips

Vai domā, ka “Like” pogu izveidoja Facebook? Īstenībā, TĀ NAV!

20. gs 30-tajos gados viens cilvēks vēlējās izveidot ierīci, kur klausītāji varētu pēc pogas uzspiešanas uz radiostaciju nosūtīt informāciju. Viņš savu izgudrojumu nosauca par “radiovota” – no angļu vārdiem “radio” un “voter” (balstotājs).

Dr. Nevils Monro Hopkins bija inženieris un lasīja lekcijas par elektrotehniku Ņujorkas universitātē. Savā iztēlē viņš iedomājās pasauli, kurā mediju translācijas notiek divos virzienos. Viņa radiovota sevī ietvēra nelielu kastīti ar trim pogām: Present, Yes un No. Rīku varēja pieslēgt radio atskaņotājam.
MFmpUJp
Izmantojot radiovotu, cilvēki varēja izteikt savu viedokli, piemēram, pastāstīt, vai patīk uz doto brīdi skanošā dziesma. Varētu komunicēt ar politiķiem, kas uzstājās radio – piekrist tiem vai nepiekrist.

1937. gada 10. jūnijā avīze Laurens Sun no Aijovas štata rakstīja par Hopkinsa izgudrojumu šādi:

“ASV prezidents var pienāk pie mikrofona, uzdot jautājumu un uzreiz saņemt atbildi no vairākiem miljoniem klausītāju.”

“Radiovota” bija diezgan vienkārša ierīce. Lūk arī shēma no žurnāla Radio-Craft 1934. gadā:
IxaeHyl
Lai signāls pēc pogas uzspiešanas nonāktu līdz monitoringa stacijas, vajadzēja 7 stundas. Diemžēl, “radiovota” bija stipri atkarīga no tīkla sprieguma. Protams, tagad šis rīks būtu zibenīgs vai augstas precizitātes, bet tajā laikā viņš vēl nedaudz bija pārāk priekšā visam tehnoloģijam.

Rakstnieks Hugo Hensbeks, viens no sci-fi žanra pionieriem, jau tad pieņēma, ka šī šī tehnoloģija tiks plaši pielietota nākotnē.

Tagad, pēc 80 gadiem, “Like” poga, kuru faktiski izgudroja Hopkins, ir visur. Pat te – skaties zemāk! =]

Komentāri

komentāri

sitemap