Raimonds Ruzenieks - uz skatuves un kafejnīcā

Lifehack Personība: Raimonds Ruzenieks – uz skatuves un kafejnīcā

Latvijas improvizācijas teātra veterāns, kurš uz skatuves darbojas jau 17 gadus. Šodien viņš ir Rīgas Improvizācijas teātra (RIT) vadītājs un aktieris, un no skatuves brīvajā laikā apmāca jaunos censoņus.

Raimonds Ruzenieks

Uz norunāto tikšanos viņš ierodas precīzi norunātajā laikā- ne minūti ātrāk, ne minūti vēlāk. Pasūta baltu kafiju un, iemasot tajā karoti cukura, pastāsta kādi ceļi viņu atveda uz skatuvi.

19 gadu vecumā, mēģinot nojaukt mājai skursteni, viņš nokrita uz galvas, salauza kaklu un kļuva paralizēts. Divus gadus ārstējās un, atguvies no traumas, saprata, ka sports viņam nespīd, bet darboties tomēr gribas. Viņš sāka apmeklēt teātra studiju pie Rolanda Zagorska un 90. gadu beigās kāpa uz skatuves. “Baigais stresiņš toreiz bija. Ja salīdzina ar šodienu, tad no tā stresa palikuši kādi 5%.”

Kopā ar pirmajiem improvizatoriem Latvijā viņš darbojās teātra grupā “Pēdējā Pirmizrāde’’. Šobrīd Latvijā darbojas vairāk nekā desmit improvizācijas tēatri un daļa no tiem, ieskaitot RIT, ir izveidojušies pēc “Pēdējās Pirmizrādes” pēdējā cēliena. Raimonds saka, ka viņš lielu konkurenci neizjūt un labprāt sadarbojas arī citiem teātriem. Jau 26. septembrī Spīķeros viņš rīko “Improvizācijas gadatirgu”, kur uz skatuves darbosies vairāki teātri.

“Mēs neesam nekādi baigi interesantie dzīvē” tā apgalvo Raimonds, kad jautāju vai viņš kādreiz tā pa īstam spēj nokāpt no skatuves un atstāt savu joku plēsēja lomu uz krēsla. Ar šo stereotipu viņš saskaras bieži un, jā, arī es domāju, ka man pretī sēdēs tas pats Raimonds, kuru esmu redzējusi uz skatuves. Bet man pretī apsēdās nopietns vīrietis, kurš mīl savu darbu un dara to ar lielu atbildību. Ļoti paškritisks vīrietis. Nesen viņš apmeklēja RIT ne kā aktieris vai vadītājs, bet gan skatītājs.

Joks nogalina stāstu.” – Raimonds Ruzenieks 

“Es, droši vien, esmu daudz kritiskāks, kad pats spēlēju. No malas skatīties man patika. Vienmēr jau ir tā, ka domā kā tur to situācju varētu apspēlēt.” To pašu kritiku var just, kad vaicāju par labāko izrādi. Gara pauze un lielās, pelēkzaļās acis aizklīst “Splendid Palace” pagalmā. “Sezonā jau tāda tikai dažas ir- ļoti labas izrādes. Šogad, laikam, iepriekšējā bija Ok, bija smieklīga, bet satura nebija”. Šeit arī nonākam pie svarīga punkta improvizatora rokasgrāmatā- “Joks nogalina stāstu. Lai cik dīvaini tas neliktos, joks īstenībā nav laba etiķete improvizatoram. Cik likumi, tik izņēmumi, protams.”  Ir jābūt smieklīgai situācijai, ir jāspēj noturēt skatītāju ilgāk par par pusminūti. Tas nebūt nav viegli, tāpēc daudzi improvizatori spēlē vien pāris minūšu garas etīdes. “Mēs esam vienīgie Latvijā, kas spēlē garos gabalus. Un tie paši nav sevišķi gari!” Teātra skatītāji ir mainījušies- pirms 17 gadiem neviens nezināja, kas tas improvizācijas teātris ir par zvēru un ar ko to barot. Šodien skatītājs ir saprotošāks. Raimonds aicina savus kolēģus, improvizatorus, mēģināt jaunas lietas, neiesēsties uz popsīgā žanra- trīs minūšu etīdēm, bet pamēģināt izveidot pusotru stundu garu izrādi.

_576x700_raimonds

RIT sasniegt augstākas virsotnes traucē kūtrais mēģinājumu apmeklējums. Bet grūti vainot kolēģus, jo, strādājot tikai uz improvizācijas teātra skatuves, nopelnīt nevar. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ viņš pasniedz teātra mākslu arī citiem. To viņam patīk darīt tik pat ļoti, kā kāpt uz skatuves. Šobrīd viņa teātra skolā mācās 80 cilvēki- gan jaunieši, gan cilvēki, kas ieņem augstus amatus. “Mācīt- tas ir forši!”

 

Lielākais izaicinājums:

“Lai cik tas nebūtu dīvaini, lielākais izaicinājums ir tas, ka jāpielāgojas daudz dažādiem cilvēkiem. Man liekas, ka es pielāgojos visvairāk. Katram savs raksturiņš, vienam to nevar teikt, otram to. Vajag katram atrast savu pieeju. Mums visas tās personības tādas ievainojamas tajā mākslā.”

 

Labākais notikums karjerā:

“Tā nemaz nav sākusies, tas droši vien ir tas labākais” to viņš saka ar smaidu. Tomēr spilgtākais brīdis RIT kolektīvam, bija iespēja uzstāties kopā ar amerikāņu improvizācijas teātri “Second City”

 

Veiksmes formula:

“No sākuma padzīvot nabadzībā, bet darīt to kas tev patīk. Un cerēt, ka ar to kādreiz varēs nopelnīt. Mēs visi esam tam gājuši cauri. Pēc tam paliek vieglāk.”

 

Kolēģi par Raimondu:

Dāvis Dūdelis (RIT skolas audzēknis un BMX braucējs)- Visforšākā pieredze ir tomēr skatīties kā viņš spēlē uz skatuves!

Krišjānis Berķis  (RIT aktieris un pasākumu vadītājs)- Raimonda degviela ir sajūtas, viņš ir jūtīgs, dziļdomīgs, novērtē labu humoru un pozitīvismu. Raimonds prot iedvesmot. Kritizē reti un saudzīgi, nekad nekliedz uz saviem audzēkņiem. Gaisīgs – par uzstāšanos pasākumā mēdz paziņot, kad atlikušas vien dažas stundas. Neizrāda augsto statusu – mēģinājumos runā ar audzēkņiem kā līdzīgs ar līdzīgu. Draudzīgs un labsirdīgs.

IevaValeine

Ieva Valeine ir jauna žurnāliste, kurai patīk meklēt interesanto un košo cilvēkos, lietās un ēdienos.

 

Komentāri

komentāri

sitemap