Ko nevajadzētu publicēt Facebook tīklā

Ko nevajadzētu publicēt Facebook tīklā

fb_privacySociālais tīkls Facebook ir apvienojis jau vairāk kā miljards lietotāju un tie turpina augt. Tas nozīmē, ka bez Tevis, Facebook izmantot, iespējams, arī Tavi bērni, vecāki, darbinieki, priekšnieks un pat, iespējams, viņa kaķis. Ja arī kaķim ir pilnīgi vienalga, ko raksti un kādas bildes liec pēc pēdējās ballītes, tad visiem pārējam tas būs diezgan interesanti – tāpēc šim jautājumam vajag pievērst uzmanību.

Skandāli, kas tiek izraistīti sakarā ar publikācijām Facebook – personīgās informācijas izlikšanai publiskā telpā, pēdējā laikā, notiek, var teikt, katru dienbu. Kāds politiķis izliek savas pārāk intīmās bildes, darbinieks fotogrāfijā pavīd ar kādu vieglas uzvedības meiteni u.c. Un šīs ir tikai tās lietas, kas ir publiski pieejams. Cik tad līdzīgas situācijas rodās ar vienkāršiem cilvēkiem Tev apkārt, pat saskaitīt nav iespējams.

Kur rodās šāda bezrūpība, kas attiecās uz saviem personīgajiem datiem? Mums liekas, ka te ir divi iemesli. Pirmkārt, iekšējā Facebook sistēma ir jau diezgan haotiska, bet privātuma iestatījumi tik neskaidri, ka ar tiem tikt galā sarežģīti advancētiem lietotājiem. Otrkārt – lietotāju lielākā daļa ir pārliecināti, ka „mēs esam mazie un nekam nevajadzīgie cilvēki, kurš tad mēģinās par mani uzzināt kādu informāciju”.

Ticiet mums – pārbaudīs! Vienmēr atradīsies kāds cilvēks apkārt Tev, kuram šī informācija būs ļoti interesanta. Ja Tev vajadzēs meklēt kādu darbu, darba devējs noteikti gribēs pārbaudīt Tevi sociālos tīklos un savāks informāciju. Beigu beigās, dzīve var pavērsties uz labo pusi – būs karjeras izaugsme, ienāksi politikā vai kļūsi populārs. Tad, pagātnes trakulības var ar Tevi izspēlēt ļaunu joku. Sekojiet šiem ieteikumiem un viss būs kārtībā:

Izvēlies izmantošanas modeli

Pirmais un pamatlikums, kas ir jāatcerās ir jādefinē – kas tad Tev nozīmē Facebook. Tā ir Tava privātā teritorija, kur dalies ar tuviem cilvēkiem ar ļoti sensitīvu informāciju? Vai, varbūt, tu komunicē ar pasauli kā publiska personība, tā ir Tava vizītkarte, kas atspoguļo profesionālo izaugsmi, uztur bizesa kontaktus vai reklamē kādu Tavu zīmolu?

Pirmajā gadījumā, Tev ir ļoti liela uzmanība jāpievērš privātuma jautājumam. Izburies cauri visiem privātuma iestatījumiem – atslēdziet visu, kas ir iespējams. Tavos draugos paliks tikai tuvi paziņas un uzticami cilvēki un redzēs Tavus ierakstus tikai izredzētie.

Ja izmantosi Facebook kā savu vizītkarti, arī vajadzēs pastrādāt pie sava profila. Izdzēsiet visus tos kontaktus, no savu draugu saraksta, kuri var nākotnē kompromitēt ielikto informācija, izdzēs visas pārāk privātas bildes un izteikumus. Noteikti, izskati visu servisu sarakstu, kas ir pieslēgti Tavam profilam, noņem Facebook spēļu aplikācijas.

Jebkurā gadījumā, ir nepieciešams izvēlēties pamata modeli Facebook izmantošanai un tam pieturēties. Citā gadījumā – Tava personīgā un profesionālā informācija nākotnē var traucēt viena otrai – tas var sagādāt nepatīkamus pārsteigumus. Beigu beigās, Latvijā ir pieejami vairāki sociālie tīkli, kuros vari izveidot vēl vienu profilu un izmantot to citām vajadzībām.

Ne tikai „Kas”, bet arī „Kad”.

Tu strādā birojā no deviņiem līdz pieciem? Šajā laikā izveidoti seši ierakstiun daži attēli diez vai varēs Tevi parādīt labā gaisā, neatkarīgi no to satura. Ja izrādīsi pārāk aktīvu socializēšanos šāda veida tīklos tieši darba laikā, ātri vai vēlu, no Tavas darba vietas līdz priekšnieka kabinetam uzstādīs sarkano paklāju, lai varētu ienākt ciemos.

Nākotnes notikumi

Protams, dzīvē var gadīties momenti, kad ar tiem vēlies padalīties ar visu pasauli.

Uztaisi dažas dziļas ieelpas, atslābinies un nomierinies. Ne vienmēr, reakcijas uz kādu notikumu var būt tādas, kādas tu gaidīji. Pārrunas uz jaunu darba vietu var beigties ar noraidījumu, uzstāšanās publikas priekšā uz skatuves var novest pie kraha. Šajā gadījumā labāk palikt vienam, izanalizēt visas kļūdas. Ja jau Tu pasteidzies un jau izziņot kaut ko visā Facebook, vajadzēs arī visiem paskaidrot iemeslus šāda veida fiasko- ticiet mums, nav patīkamākā nodarbe.

Padomā par drošību

Iedomājieties izklaidēs pēc, ka eksistē kāds ļaundaris, kas vēlās Tev nodarīt pāri. Iepriekš, lai savāktu par kādu personu informāciju, bija nepieciešamas noteiktas zināšanas un skilli. Tagad, pietiek nedaudz pacietības uz Tavas Facebook lapas aktivitāšu analīze.

Ļaundaris zin visus Tavus radiniekus, savstarpējās attiecības un ieradumus. Viņš zin, kurā bērnu dārzā vai skolā iet Tavs bērns un uz kādiem randiņiem staigā. Viņam nav nekādu problēmu uzzināt, kurā laikā Tu vingrinies no rītiem skrienot, tātad, tas zin, kurā laikā Tu neesi mājās un tā ir tukša, prombūtnes laikā. Vai Tu zini, kāda ir iespējamība nodarīt kaut ko ļaunu, zinot šāda veida informāciju?

Pirms likt kādu personīgo informāciju sociālā tīklā, paskaties uz to ar ļaundara acīm. Vai šī informācija neatver kādu logu Tavā dzīvē?

Vienkārši, esiet gudrāki

Var ļoti vienkārši uzskaitīt tās lietas, kas var nākt par sliktu. Tev vienkārši ir jāatcerās vienu svarīgu lietu – jebkāda informācija, kas ir nonākusi internetā pēc Tavas vēlmes, it īpaši sociālos tīklos, tā sāk dzīvot un glabāties mūžīgi. Tu varēsi nomainīt darba vietu, politiskos uzskatus, precēties vai sākt kalpot baznīcai, bet visi dati par Tavu pagātni vienmēr būs pieejami tīmeklē. Nevelc līdzi sociālos tīklos to, kas nākotnē varētu Tev kaitēt.

Nepublicē tās fotogrāfijas, kuras nevajadzētu ieraudzīt kādam ierobežotam cilvēku lokam. Nesaki, kur atrodies, ja kādam tas nav jāzin. Nepublicē sava bērna fotogrāfijas ar pilnu vārdu un adresi. Nežēlojies un nebaumo. Facebook ir ideāls rīks, kas ļauj komunicēt ar draugiem vai ģimenti, bet tas var pārtapt par lielu problēmu avotu, ja rīkojies napdomāti.

Komentāri

komentāri

sitemap