Kāpēc Tu mosties 5 minūtes pirms modinātāja

Kāpēc Tu mosties 5 minūtes pirms modinātāja

Autors

17/04/2014Interesanti

alarm
Tavs iekšējais pulkstenis ir tik pat labs (ja ne labāks) kā mehāniskais pulkstenis. Smadzeņu centrā atrodas nervu kopums ar nosaukumu suprachiasmatic nucleus un atbild par organisma iekšējo pulksteni – diennakts ritmu. Tas nosaka iemigšanas un mundruma periodus, kontrolē asinsspiedienu, ķermeņa temperatūru un laika izjūtu.

Īstenībā, mūsu ķermenis ir ideāli iestatīta mašīna un šai mašīnai patīk prognozējamība: ķermeņa darbs kļūst efektīvāks, ja notiek rutīniska secība. Ja Tu aizmiedz un pamosties vienā un tajā pašā laikā vairākas dienas pēc kārtas, tad iekšējais pulkstenis tiek pakārtots šim grafikam.

Miega ciklu regulē proteīns PER. Proteīna līmenis paceļas un nolaižas visas dienas garumā, kur augstākais līmenis ir vakarā un zemākais naktī. Kad PER līmenis ir zems, tad asinsspiediens krītas, pulss kļūst lēnāks, bet saprāts miglaināks – Tu kļūsti miegains.

Ja katru dienu pamosties vienā un tajā pašā laikā, tad ķermenis iemācās izstrādāt pietiekamu PER daudzumu noteiktajā laikā – aptuveni stundu pirms pamošanās PER līmenis kopā ar ķermeņa temperatūru sāks augt.

Tieši tāpēc Tu celies agrāk par modinātāja skaņu. Īstenībā, Tavs ķermenis ienīst šo mehānisko modinātāju, jo pret to no rītiem izjūt stresu un nepatiku.
original
Ja Tu necelies laikā ar modinātāja zvanu, tad, visticamāk, ir miega trūkums vai neej gulēt pēc grafika. Piemēram, ja darba dienās un brīvdienās Tu celies dažādos laikos, tas ir tas pats, kad nospied iekšējam pulkstenim “Reset” pogu. Bez grafika Tavs ķermenis nezina, kad vajag celties, tāpēc, kad zvana modinātājs, Tu jūties apdullis un sakaitināts.
Šajā brīdī Tu nospied modinātāja atlikšanas pogu un tā kā Tavs organisms jau ir pamodies (kaut arī stresa stāvoklī), pēdējā miega fāze vēl vairāk sakropļo iekšējā pulksteņa mehānismu. Hormoni, kas palīdz Tev aizmigt sajaucās kopā ar tiem hormoniem, kas palīdz pamosties – ķermenī ir haoss un ar katru atkārtotu modinātāja zvanu kļūst arvien sliktāk.

Komentāri

komentāri

sitemap