Kāpēc inovācijām ir vajadzīgi cilvēki - skeneri

Kāpēc inovācijām ir vajadzīgi cilvēki – skeneri

Iedomājies sev cilvēku, kurš nepārtraukti maina intereses: vispirms tas aizraujas ar zīmēšanu, tad, kļūst interesanti mācīties ķīniešu valodu, tad psiholoģiju, keksīšu pagatavošana, un, pat tādas lietas kā mutes harmoniku spēlēšana?! Ja šis cilvēks Tev kādu atkādina, apsveicam: Tavā priekšā ir “skeneris”. Kas tas ir, kā ar to sadzīvot un kāpēc šādi cilvēki ir vitāli svarīgi inovāciju attīstībā?
cilvēks skeneris
Pēdējos gados Maslovs ir nācis pie secinājuma, ka viņa pirmatnējā teorija par to pašu piramīdu bija nepilnīga. Viņš paplašināja pašaktualizācijas jomu, iekļaujot tajā nepārtrauktu tiekšanos pēc zināšanām un mūžīgās alkas pēc skaistuma, un ieviesa vēl vienu augstāku līmeni, kuru nosauca par transcendentu – tur ir cilvēki, kas apmierinot visas iepriekšējās vajadzības, jūt pienākumu palīdzēt citiem, lai sasniegtu gandarījumu. Acīmredzami, ka šiem augstākiem vajadzību līmeņiem ir maz sakara ar fizisko cilvēka izdzīvošanu, bet mūsdienu sabiedrībās pārpilnībā tie
nenovēršami ietekmē cilvēka psiholoģisko attīstību.

Mūsdienās nevienu nepārsteigsi ar alkām pēc daudzpusīgām zināšanām, bet ir cilvēki, kuriem interešu un hobiju ir daudz vairāk, nekā vidēji statistiskam cilvēkam. Tie maina darba nozares, dzīvesvietas valstis un hobijus ar milzīgu ātrumu. Viņi dara desmitiem lietu vienlaicīgi un pusi, visticamāk, drīzumā ar nepabeidz, koncentrējoties uz interesantākajām. Viņiem ir ļoti daudz interešu – var būt profesionāli vairākās jomās. Tādus cilvēkus sauc par “SKENERIEM”.

Daudzpusīgi cilvēki

Kas ir skeneri?

Škiet, ka vislaimīgākie momenti “skenera” dzīvē ir tad, kad tika pabeigta viena no trim universitātēm, vienlaicīgi strādajot par vadošo dizaineri izdevniecībā, par fotogrāfu reklāmas aģentūrā un pasniedzot programmēšanu vakara kursos.
Vai vajag runāt par to, ka lielākās mokas bija ierasties birojā no 9 līdz 18 un obligāti zināt to, ko darīs šodien, nākamajā nedēļā vai pēc mēneša? Vai pazīstama sajūta? Kad Tev ir zināmi mūžīgie mēģinājumi izprast sevi un kad ir izlasītas daudzas grāmatas par tēmu “atrodi savu aicināumu”. Nevar pat saprast, kas ir briesmīgāk – nespēja izvēlēties vai bailes nomirt no garlaicības dzīvē darot kaut ko vienu.

 

Profesionālie testi cilvēkiem-skeneriem – bezjēdzīgas muļķības

Tāpatās, šādiem cilvēkiem, visos punktos rezultāti būs augstāki par vidējo. Gandrīz viss, ko sāk darīt skeneris – izdodas; apkārtējie plaukšķina plaukstiņas un saka “mācies, Tev tur ir talants”. Tomēr, iedziļinās kādā lietā skeneris diezgan reti.

Ja domā, ka skeneri ir Interneta izdomāts produkts, tad vēsturiski atcerēsimies tipiskos skenerus. Leonardo da Vinči, Aristotelis, Gēte, Franklins. Viņi pārslēdzās no vienas tēmas uz citu un no tā nejuta nožēlu, atmetot nepabeigtus projektus (pat, ja viņiem par tiem maksāja, kā bija gadījumā ar Leonardo). Neviens no viņiem neapstājās vienā nozarē, neattaisnojās un neatvainojās par savu uzvedību.

Manuprāt, lūzuma punkts notika Otrā pasaules kara laikā, kad valstīm nebija laika domāt par radošo attīstību – bija jāizdīvo. Tieši ASV un tad arī Eiropā tika ieviesta “šaurās” profesijas definīcija.
Piedāvājumi mācīties par bakalauru-maģistru-doktoru uzreiz kļuva ļoti koncentrēti. Varbūt bioloģijā vai medicīnā tas ir labi, bet kāpēc audzināt veikala menedžeri vai noliktavas menedžeri atsevišķi, ja var vienkārši izaudzināt plaša menedžmenta profila studentu un iedot specialitāti jau ražošanas procesā? Tik un tā, reāla 2 mēneša darba laikā tas iemācīsies vairāk nekā iegūstot zināšanas universitātē vesela gada laikā.
Daudzpusīgs profesionālis skeneris

Ar ko tad skenerim vislabāk nodarboties?

Skeneri ir radoši un mīl risināt sarežģītas problēmas. Skeneris, pēc pieredzes varu teikt, ļoti labi jūtās kā stratēģisks konsultants. Nepārtraukta projektu nomaiņa ļāva katru reizi uzzināt kaut ko jaunu un strādāt ar interesi un pilnu atdevi.
Daudzi skeneri mīl krīzes. Krīzes uzņēmumos. Kad viss ir nesaprotams, sarežģīts un nav ne jausmas ko darīt: atnāc, radi procesus, apraksti stratēģiju, pielāgo visu, ievies, testē. Par pirmajiem veiksmīgiem rezultātiem priecājies un saproti – laiks iet tālāk.

 

Kāpēc cilvēki-skeneri ir nepieciešami inovācijām?

Mūsu kultūrā augsti cienīta ir specializācija, tāpēc bieži domājam, ka “skeneri” – cilvēki, kas ne tikai nevēlas strādāt kā vajag, bet arī tiek izmētāti dažādos virzienos. Tas ir sterotips. Par laimi skeneriem, laiki mainās.

Vēl kādus 20-30 gadus atpakaļ profesionāliem jautāja pēc šauras specializācijas. Mūsdienās biežāk ir vajadzīgs daudzpusīgs skats uz lietām un liela zināšanu bagāža.

Kā uzņēmumiem attīstīties un, galvenais, atrast nepieciešamos cilvēkus, ja, piemēram, ir nepieciešams biologs ar mārketinga speciālista izglītību? Vai programmētājs, kas saprot finanšu modelēšanu?

Šobrīd, inovāciju dzinēji kompānijās ir cilvēki, kas var spriest nestandarti un saprast vairākas specifiskas jomas vienlaicīgi… vai arī strādāt ar pavisam kaut kādām jaunām lietām.
Cilvēks - skeneris uzņēmumā
Tieši tāpēc kaut kāda konkrēta universitātes izglītība kļūst mazāk svarīga vairākām vakancēm, bet Coursera atom fiziskas sertifikāts tiek uztverts ar lielu uzmanību. Hobiji un intereses iziet pirmajā plānā, bet “darbinieku iesaiste” kļūst par vienu no svarīgākajiem kritērjiem augsta ranga darbiniekiem. Tieši skeneri ir visiesaistītākie procesa darbinieki, kas var kļūt par visa kolektīva iedvesmas avotu. Īstenībā, ziņķārība ir ielikta jebkurā cilvēkā. Tāpēc, ja vēl neesi nolēmis, ar ko dzīvē nodarboties, ir laiks izmēģināt sevi dažādās nozarēs vai vismaz pamēģināt ko jaunu. Varbūt tieši šādi Tavs talants sāks strādāt pilnīgi citā līmenī.

Ja pēc šī raksta esi sapratis, ka tieši Tu esi “SKENERIS” vai nedaudz līdzinies tam – neapņemies neko darīt, lai izmainītu savas slāpes pēc zināšanām. Labāk padomā par to, kā pakārtot savu dzīvi tā, lai tajā atklātu un ierakstīu vēl vairāk talantu. Pasaulei ir nepieciešama daudzveidība un inovācijas.

avots

Komentāri

komentāri

sitemap