Kam mūs piespieda ticēt reklāma - Tu to nezināji!

Kam mūs piespieda ticēt reklāma – Tu to nezināji!

Autors

27/05/2015Interesanti

Ir ieradumi, kas tik ļoti iedzīvojās mūsu kultūrā, jo esam aizmirsuši par to izcelsmi – daži no tiem ir viltīgas reklāmas un mārketinga kampaņu auglis. Lifehack.lv ir savākuši interesantus materiālu no izdevumiem kā Huffington Post un Cracked par to, kā reklāmu aģentūras savadbīgi piespieduši cilvēkus domāt par dažādām lietām, par kurām domāt nevajadzētu.

Saderinoties obligāti ir jābūt gredzenam ar briljantu

7f80644e2074069ebff2
Par visiem priekiem un bēdām, kas ir saistīti ar briljanta gredzeniem vari pateikties reklāmas aģentūrai N. W. Ayer. 1938. gadā tika nostādīts uzdevums – palīdzēt juvilieru kompānijai De Beers pacelt pārdošanu līmeni.

Aģentūra bija izveidojusi reklāmas kampaņu ar nosaukumu “Briljanti uz visiem laikiem”. Viens no virzieniem ietvēra sevī ASV vidusskolēnu izglītošanu par saderināšanās svarīgumu ar briljanta gredzenu. Aģentūras darbs atmaksājās: no 1938. līdz 1941. gadam briljanta gredzenu pārdošana ASV izauga par 55%. Tradīcija saglabājas arī šobaltdien.

Santa Klauss – liels, bārdains un dzīvespriecīgs vecītis

510ce70099b4c45515f2
Līdz brīdim, kad 1931. gadā Coca-Cola pirmo reizi parādīja savu īpašo jaungada reklāmu, galvenais Ziemassvētku aizbildnis vienmēr bija attēlots kā citādāk – sākot ar briesmīgu elfu un beidzot ar garu distrofiķi, bet viņa tērps – no garīdzinieka virstērpa līdz dzīvnieka kažokādai.

Domājot par savas Ziemassvētku kampaņas tēlu, Coca-Cola izlēma Santu attēlot kā pieklājīgu un sirsnīgu. Pieaicinātais mākslinieks par pamatu ņēma Klementa Mūra poēmu “Svēta Nikolaja vizīte” un šādi pasauli ieraudzīga tas pats sarkanvaidzīgais, harizmātiskais, ar lielu vēderiņu Santa, kuru atpazīstam arī šodien.

Šņabis – stilīgs dzēriens

ceb8aac9a764d39dbd58
Šī lieta vairāk attiecināma uz ASV, jo mūsu platuma grādos šņabis ir… hmm, vārdu sakot… šņabis kā šņabis.
ASV “vodka” ir populārāko alkoholisko dzērienu sarakstā. Pēc pārdošanas apjomiem Smirnoff apsteidz Bacardi, Captain Morgan un Jack Daniel’s, bet Absoult noslēdz reitinga piecinieku.

Vārdu savienojumu “premium klases vodka” izdomāja Absolut Vodka mārketinga speciālisti 1981. gadā. Grāmatas “20 Ads Thats Shook The World” autors Džeimss Tvitčels (James Twitchell) norāda, ka “vodka ir ļoti stiprs dzēriens un tas neļauj reklāmas materiālos realizēt ideju par tās konkurētspēju specifisko garšas īpašību dēļ, tāpēc kompānija nolēma izcelties ar oriģinālu pudeles dizainu un savu vēsturi”.
Jebkura pauze ir kafijas pauze

1e25e5a6ce1919a67396
Frāzi “coffe break” jeb kafijas pauzi izdomāja aģentūra Federal Advertising Agency 1952. gadā zīmola Pan American Coffee Bureau reklāmas kampaņai. Lai palielinātu pādrošanas, kompānija propogandēja “coffe break”, izmantojot saukli: “Paņem kafijas pauzi un saņem visas kafijas noderīgās īpašības”. Reklāmas kampaņa vēl nebeidzās, kad jau 80% uzņēmumu noorganizēja saviem darbiniekiem pauzi, lai iemalkotu kafijas tasi.

Svīst ir apkaunojoši

4140e674e0700d27ddd3
Doma par to, ka ir jāslēpj dabiskās smakas izmantojot ķīmiskas vielas, radījās 20 gs. sākumā. Svīšana līdz 1912. gadam bija normāla paradība, bet tad amerikāniete Edna Mērfija apstrādāja savas padušu zonas ar līdzekli, ko izgudroja viņas tēvs ķirurgs, lai operācijas laikā nevīstu plaukstas.

Kad viņa pārliecinājās par līdzekļa efektivitāti, Edna sadalīja to pudelītēs un nosauca par Odorono (vārdu spēle “Odor? Oh no!” (“Smaka? Nu nē!”)). Meitene uzreiz saskārās ar problēmu – cilvēki nesaprata, kāpēc viņiem vajadzētu izmantot šo vielu. Bez tam, atšķirībā no citiem mūsdienu līdzekļiem, Odorono izslēdza sviedru izdalīšanos līdz pat trim dienām, kas šķita par nevisai veselīgu un drošu ideju, jo pamata sastāvdaļa bija skābe, kas saēda audumu.

Tad Mērfija vērsās pēc palīdzības pie aģentūras J. Walter Thompson Company. Tur arī radās ideja – lai sāktu pārdot, ir jāiestāsta cilvēkam, ka svīst ir apkaunojoši.
Tika radīta liela reklāmas kampaņa, kur svīšana tika piedēvēta slimībai, kuru ir jāārstē. Tad, kompānija pārliecināja sievietes, ka antipersperanta neizmantošana novedīs pie apkārtējo sačukstēšanās un ķiķināšanas. Reklāmas materiālos 1926. gadā sasvīdušai sievietei prognozēja vientuļas vecumdienas.

Sievietes ādai ir jābūt gludai

31bbc68f37585dadfe5d
Vēl 20. gs. sākumā sievietes nedomāja par to, ka tām vajag skūt kājas vai kaut ko vēl, bet jau pēc Pirmā pasaules kara, reklāmas aģentūras sāka pārliecināt tajā, ka kopts ķermenis bez liekiem matiņiem ir pati perfekcija. Viņi sievietēm neskaidroja, kāpēc tas ir vajadzīgs, bet vienkārši piedāvāja attiecīgu instrumentu, domājot – ja to var šādi izmantot, kāpēc gan nepamēģināt.

Sievietes apēda šo ēsmu kā rūgtu tableti – tajā laikā lielākā daļa sieviešu nolādēja drosmīgos reklāmas speciālistus, jo procedūra bija diezgan nepatīkama un sāpīga.

Neviena no sievietēm nebija sajūsmā par ideju skūt kājas, pie tam mode nebija visai draudzīga šo ķermeņa daļu publiskai atklāšanai. Viss mainījās, kad Harper’s Bazaar līmeņa žurnālā sāka parādītities Gillette reklāma, kas izlēma sākt pelnīt ne tikai uz vīriešiem, bet izveidot speciālu produkcijas līniju arī sievietēm. Fenomenāla reklāmas kampaņa ar nosaukumu “Lielā padušu kampaņa” mainīja uztveri par ideālu sievietes ķermeni.
Komentāri

komentāri

sitemap