Kā pareizi veikt pārrunas - 7 ieteikumi

Kā pareizi veikt pārrunas – 7 ieteikumi

Autors

02/06/2014Startups

5526138043_9bc881dfb1_zStart-up dibinātājiem, parasti nav nekādu labu iemaņu pārrunu veikšanā. Likmes ir pārāk augstas, tiek runāts par arvien sarežģītākām lietām, otra puse nekādā gadījumā nespēj paciest emociju parādīšanos. Vairāki uzņēmēji (īpaši tie, kas “bīda” uz priekšu savu pirmo start-up’u) nezina kā pareizi uzvesties pārrunās. Mūsdienās ir pieejama nopietna literatūra, kas veltīta šai tēmai, bet mēs esam izvilkuši, mūsuprāt, svarīgākos punktus:

1. Ir jābūt konkrētam mērķim

Ir pārsteidzoši, cik bieži puses sāk pārrunas nesaprotot, ko tad tieši viņi beigās vēlas saņemt. Ja nav mērķa, tad nav iespējams arī saprast, no kā var atteikties procesa laikā un ko, otrādāk, pabalstīt līdz pēdējam.

2. Vajag rūpīgi iedziļināties vienošanās punktos

It kā skaidra lieta, bet bieži šo ignorē. Pirms parakstīt dokumentu, to ir rūpīgi jāizlasa un pilnībā jāsaprot šo informāciju. Ja līgumos tiek minēti kādi specializēti termini, tad vajadzētu tos iepriekš izprast. Tas vairāk attiecas uz finanšu terminiem (“kontrole”, “proporcionalitāte” u.c.). Vairāki juristi noteikti ir dzirdējuši un redzējuši, cik bieži cilvēki paraksta dokumentus tos neizlasot vai nesaprotot tā jēgu. Tā arī bieži notiek negaidīta daļu dalīšana.

3. Nedrīkst pieļaut neskaidrību

Tas ir visgrūtāk, it īpaši pārrunu laikā ar pazīstamiem investoriem vai pieņemot darbā draugus. Nevajag cerēt, ka otra puse mājot ar galvu visu pilnībā saprot. Katram punktam ir jābūt skaidri izklāstītam un paskaidrotam. Citiem vārdiem:

4. Dokumentē visu

Ja esiet vienojušies par kādu konkrētu lietu, to vajag pierakstīt. Var arī neapgrūtināt situāciju un vienkārši apstiprināt dokumentu elektroniski e-pastā atbildot “Paldies par sapulci! Mēs esam ļoti priecīgi, ka pieņēmāt lēmumu investēt mūsu projektā $100 000 pie uzņēmējdarbības novērtējuma $5 000 000”. Ja otra puse arī atsūta apstiprinājumu – brīnišķīgi. Vēstules vajag sūtīt uzreiz pēc sapulcēm. Klusēšana – nav apstiprinājums.

5. Pārrunas starp draugiem neko neatvieglina

Ja pārrunas notiek starp draugiem, tas nenozīmē, ka katrs no viņiem saņems ko grib, jo bieži vienai pusei vajadzēs piekāpties otrai. Nevajag aizmirst, ka tiek runāts par biznesu un šeit draudzība pāriet otrajā plānā. Starp citu, veicot pārrunas starp labiem draugiem vai pazīstamiem cilvēkiem, vajadzētu būt vēl vairāk uzmanīgiem kā parasti, jo šādās situācijās bieži nepasaka līdz beigām, kas nākotnē var būt aktivizēta bumba ar laika degli.

6. Nevajadzētu būt “sliktajam puisim” jeb Bad Boy

Mūsdienās ir tāds izteikums, ka labākie pārrunu veicēji ir cilvēki, kas par katru sīkumu pārgrauzīs rīkli. Īstenībā tā nav un labus rezultātus var sasniegt tikai tie cilvēki, kas uzstāj uz savām interesēm un arī piekāpjas tur, kur tas ir pieņemami. Pārrunas nav spēle, kur tiek pieskaitīti punkti par katru atteikšanu partnerim. Pasaule ir maza un nevajag sākt attiecības ar negatīvismu un strīdiem.

7. Vienmēr ir jāizpilda solītais

Tas varētu būt svarīgākais punkts šajā sarakstā. Ja ir noslēgta vienošanās – to ir jāpilda. Nevienai no pusēm pat nedrīkst domāt par to, ka kāds var neturēt savu vārdu. Nav svarīgi, vai vienošanās ir noslēgta ar rokas spiediena palīdzību vai parakstu uz līguma. Vārda neturēšana – ir visātrākais punkts reputācijas iznīcināšanai un uzticībai, ko jāizkopj gadiem ilgi.

Komentāri

komentāri

sitemap