Kā kļūt par ģēniju - vienkārša veiksmes recepte

Kā kļūt par ģēniju – vienkārša veiksmes recepte

Autors

11/06/2013Dzīvesstils

geniusMēs uz viņiem skatāmies no apakšas, tiecamies uz viņu panākumiem un mācamies par viņiem vēstures stundās. Tie ir cilvēki, kas ir spējuši mainīt ne tikai savu dzīvi, bet arī vēstures gaidu uz šīs planētas. Ģēniji.

Karls Markss, Džons Lenons, Stīvs Džobs, Henrijs Fords, Alberts Enšteins, Ļevs Tolstojs… Katrs var šo sarakstu turpināt patstāvīgi, smeļoties idejas no savu elku galerijas. Kāpēc tad šie cilvēki ir ieņēmuši šādu vietu civilizācijas vēsturē, kāpēc un kā viņi to ir paveikuši? Kāda ir viņu veiksmes recepte? Vai var izgudrot kādu matemātisku formulu, kas atbildēs uz šiem jautājumiem? Izrādās, ka var!

Dažādu valstu un dažādu laiku zinātnieki uzdeva sev šos jautājumus. Tie ir pētījuši dažādus ģenialitātes aspektus, bet tikai mūsu – informāciju gadsimtā, ātrās informācijas savākšanas un apstrādes rezultātā ir iespējams veikt padziļinātus pētījumu šajā jomā. Rezultātā vairāki zinātnieki ir secinājuši, ka veiksmei ir tikai trīs komponentes-
SPĒJAS
PIEREDZE
GADĪJUMS

Lai atdzīvinātu šo sarakstu , paskatīsimies, kā mēs šīm trim lietām varam vilkt paralēles ar populārāko grupu Beatles un vienu no bagātākiem cilvēkiem pasaulē Bilu Geitsu.

Talants

Šī sadaļa būs visīsākā un neradīs lasītājiem nekādus papildus jautājumus. Mūsu saprāts ir sašpricēts ar stāstiem, ka jaunie talanti sāk lasīt agrāk nekā staigāt, sēžot uz poda galvā rēķināt matemātiskas formulas un pabeidz izglītības iestādes ar izciliem rezultātiem vairākus gadus pirms saviem vienaudžiem.
Bilam Geitsam jau no pašas bērnības piemita brīnišķīga atmiņa un degsme pret tiešām zinātnēm. Pēc viņa skolotājas vārdiem, vienreiz Bils no galvas nocitēja no grāmatas 3 lappušu monologu, pārskrienot tekstam pāri ar acīm tikai vienu reizi. Trīspadsmit gados izstrādāja savu pirmo programmu. Beatles dalībnieki arī, noteikti, to nenoliegtu. Ģēnijs, ko tur teikt!

Tātad lieta ir iedzimtās īpašībās?

Izrādās- nē. 1921. gadā vēl jauns zinātnieks Luiss Termans sāk pētījumu, kas kļūs par viņa dzīves darbu. Viņš apbraukās ļoti daudz Amerikas mācību iestādes un ar speciāliem pārbaudījumiem atradīs pašus ar prātu apveltītos skolēnus. Mazos ģēnijus. Tad, vairāku gadu garumā, sekos tiem līdzi un pētīs viņu dzīves un karjeru. Šī pētījuma ideja bija jau bērnībā atrast gudros bērnus un no viņiem izaudzināt ģēnijus. Rezultāti bija neparedzami.

Pēc vairākiem gadiem, tikai daži cilvēki no Termana saraksta ir sasnieguši labus rezultātus uzņēmējdarbībā vai zinātnē. Neviens no viņiem nav kļuvis par pasaules vai pat valsts amatpersonu. Beigu beigās, Termans, kas bija vīlies, rezumēja – “Mēs esam pārliecinājušies, ka panākumi un intelekts nav savienojamas lietas”.

Gadījums

Hronisko neveiksminieku vārdi: “Man, vienkārši, neveicās”. Tūlīt pārbaudīsim, varbūt ir, tomēr, kāda jēga šajos vārdos?

Bils Geitss ir dzimis ļoti pārtikušā un finansiāli nodrošinātā ģimenē ASV. Attiecīgi, viņš mācās vispriviliģētākā pilsētas skolā, kurā (uzmanību!) ir dators. Atgādinām, 1968. gads un dators ir tas pats, kas Tavā skolā būtu darbojoša kosmosa stacija. Viens no klasesbiedru tēviem aicina viņu uz pirmo darbu, kas saistīts ar datoru. Fantastiska gadījumu ķēde!

Četri talantīgi jauni cilvēki dzīvo vienā pilsētā, gadījuma kārtā satiekās un veido grupu. Tad, gadījuma kārtā, saņem līgumu darbam Hamburgā. Un lūk- Beatles! Neiespējams gadījums, bet fakts – viņi atrod (vai viņu atrod) Brajena Epsteina producentu, kas ir ļoti ietekmējis viņu nākotnes dzīvi. Un tā tālāk, un tā tālāk – vesela gadījumu virkne.

Mēs redzam, ka gadījums spēlē ļoti lielu lomu panākumu vēsturē. Kāpēc tad vieni izmanto šo fortūnu, pārējie pat loterijas laimestu palaiž vējā? Visticamāk, nepietiek tikai ar veiksmi, ir arī trešā panākumu komponente.

10 000 stundu likums

Zinātnieki ir izsprieduši- katram ģēnijam, viņu iemaņu paaugstināšanai ir nepieciešamas, ne mazāk kā 10 000 stundas. Citiem vārdiem sakot – lai būtu par sava darba meistaru, kas līdzinās ar pasaules klases ekspertu, ir nepieciešamas 10 000 prakses stundas. Atkarībā no iemaņām, šis cipars var nedaudz mainīties, bet pavisam nedaudz.

Grupa Beatles pirms Hamburgas brauciena nemaz neatšķīrās no konkurentiem. Atgriezās gan – pavisam savādāki. Profiņi. Kur tad iemesls? Kā raksta grāmatas “Ģēniji un autsaideri” autors Gladuells Malkolms:

до поездки в Гамбург не слишком отличалась от конкурентов. А вернулись ребята оттуда совершенно другими. Профи. В чем причина? Как пишет автор книги «Гении и аутсайдеры» Гладуэлл Малкольм она состоит в следующем:

No 1960. līdz 1962. gadam Beatles ir bijuši Hamburgā piecas reizes. Pirmajā reizē viņi ir nostrādājuši 106 vakarus no piecām un vairāk stundām vakarā. Otrajā braucienā, tie nospēlējuši 92 reizes. Trešajā – 48 reizes, kur uz skatuves kopā ir bijuši 172 stundas. Pēdējos divos braucienos – 1962. gada novembrī un decembrī viņi ir uzstājušies vēl 90 stundas. Tādā veidā, tikai par pusodru gadu viņi ir spēlējuši 270 vakaros. Uz to laiku, kad viņus ir sagaidījusi veiksme, Beatles jau nospēlēja 1200 dzīvos koncertus. Tu spēj iedomāties, cik šis cipars ir milzīgs? Lielākā, mūsdienu grupu, daļa nedod tik daudz koncertus to pastāvēšanas laikā. Hamburgas sūrā skola arī atšķīra Beatles no visiem pārējiem.

Ko tad mūsu Bils? Vairāki uzskata, ka Bils Geitss – viņš, vienkārši, ir dzīves lutināts, kuram ir izdevies kādam ko nozagt, citur izmantot viltību vai atrasties pareizajā laikā, pareizajā vietā. BET….

Trīspadsmit gados viņš ir iepazinies ar datoriem un burtiski saslimis ar tiem. Viņš dzīvo datorklasē, bastojot stundas un neatpūšoties. Vecākajās klasēs viņš jau strādā lielā kompānijā par programmatūras testētāju. Septiņu gadu laikā, 1971. gadā, Geitss un viņa kolēģi nostrādāja datoru priekšā 1575 stundas, kas pielīdzinās 8 stundu darbam septiņas dienas nedēļā. Kad netālu bija parādījies datoru centrs, Bills apmeklēja šo iestādi naktīs, kā vienīgo brīvo laiku, kad rīki bija atbrīvoti lietošanai. Tur pavadīja līdz pat sešiem rītā. Līdz brīdim, kad viņš izveidoja Microsoft, viņa programmēšanas stāžs bija jau septiņi gadi. Pie datora pavadīšanas laiks bijis vairāk par 10 000 stundām. Kurš tagad domā, ka Bils ir dzīves lutināts?

Tātad, kā jau minējām raksta sākumā, panākuma atslēga ir ļoti primitīva. Spējas + Pieredze (darba) + Gadījums (veiksme). Izrauj vienu komponenti no šī kokteiļa un kļūsti par vienkārši labu speciālistu savā jomā. Izrauj divus – ne par vienu nekļūsi. Visas trīs komponentes padara cilvēku par ģēniju.

Komentāri

komentāri

sitemap