5 šķēršļi, kas hobijam traucē kļūt par darbu

5 šķēršļi, kas hobijam traucē kļūt par darbu

Autors

25/03/2014Dzīvesstils

hobijs_darbs

Nodarboties ar mīļāko lietu un, pie tam, vēl pelnīt ar to naudu. Likās… kāpēc tas nepadodas visiem? Ja cilvēks ir tik aizrauts ar savu nodarbi, tad noteikti tajā sasniegs augstumus. Diemžēl, bet pat pie šāda scenārija mēs sastopamies ar šķēršļiem, kas traucē īstenot savu sapni.
Stāsta Olga Kožara:
Mana patika ceļot ilgu laiku bija tikai hobijs, tam es tērēju minimums sava brīvā laika. Sākumā vajadzēja mācīties, tad – pelnīt iztikai. Dažus gadus atpakaļ es biju izlēmusi savu hobiju pārvērst pamata ienākumu avotā. Pēc mana gada pūliņiem, es saņēmu pirmo pozitīvo rezultātu – redaktora darbu vienā interneta projektā, vēl pēc gada – savienoju savu nodarbi ar ceļošanu. Tagad, atskatoties atpakaļ, es varu izcelt tos klupakmeņus, kas man nepārtraukti traucēja, bet kuriem tiku pāri.

Gandarījums no procesa

Hobijs tam arī ir domāts, lai saņemtu gandarījumu no pašas nodarbes. Šī ir ideāla pieeja, lai patīkami pavadītu laiku, uzlabot garastāvokli un novērst uzmanību. Bieži vien mēs ļoti koncentrējamies pašam procesam, domājot, ka kādreiz sapņi paši pārvērtīsies realitātē. Nepietiek vien mīlēt rakstīt, fotografēt vai ceļot, ir svarīgi noteikt, ar ko vēlies pelnīt iztikai – nosaki konkrētu mērķi.
Kā labot: noformulē izmēramu mērķi un ieskicē variantus – kā līdz tam varētu tikt. Šajā posmā nevajag sevi ierobežot, raksti visus iespējamos un neiespējamos variantus, kas ienāk galvā. Patīk ceļot? Noformulē, ko konkrētu vēlies darīt – pārstāvēt kādu ceļojumu aģentūru, rakstīt blogā rakstus par jaunām vietām vai vienkārši ceļotājiem izveidot jaunu servisu. Vēlies izveidot mājas lapu “par kaut ko interesantu”? Konkrēti – par ko būs Tavs resurs un kādiem cilvēkiem tas ir domāts.

Pašdisciplīnas trūkums

Hobijs nav tā nodarbe, kur mēs sevi iedzenam rāmjos. Vispirms ķeramies klāt jaunai idejai un tad klusītiņām to pametam. Iemesli var būt vairāki – apnika, sarežģīti, nav laika vai iedvesmas (par iedvesmu vēlāk). Šādos gadījumos vairāki no mums gūst baudu tieši no procesa, nevis no gala mērķa.
Kā labot: nevari ar sevi tikt galā – uzņem atbildību. Atrodi partneri vai klientu, kuriem beigās jāsniedz kāds rezultāts; paņem pāris projektiņus kā ārpakalpojumu vai piedalies kādā citā, pat brīvprātīgi. Pāris gadus atpakaļ tieši šāds piegājiens ir ļāvis sevi attīstīt pavisam jaunā priekš manis jomā – žurnālistikā un kontentā. Es vienkārši vienam interneta portālam sāku rakstīt konkrētu daudzumu rakstu.

No iedvesmas pie piedvesmas

Tieši iedvesma palīdz izdomāt un darīt neiespējamas lietas, bet darba procesā tā var būt, var arī nebūt. Ko darīt, ja “neiet”? Gaidīt? Ja mūza atgriezīsies pēc nedēļas vai mēneša? Ilgā gaidīšana var izbojāt visus plānus.
Kā labot: pats radi apstākļus savai iedvesmai. Padomā, kādēļ Tu to visu daru, cik spēka jau ieguldīji un kāds būs rezultāts. Joprojām “neiet”? Izslēdz visus liekos faktorus un koncentrējies tikai uz to, ko mīli darīt, izdomā sev balvas un izmanto tās lietas, kas Tevi iedvesmo visvairāk: atskaties uz to, kas jau izdarīts vai pašķirsti plānotāju, noskaties pāris iedvesmojošus video vai ieslēdz mūziku. Pasapņo, paslavē sevi un sāc darīt!

Neviens nekāp uz pēdām

Nav jau kur steigties, ja paši nosakām termiņus. Vēlamies – cenšamies, nevēlamies – necenšamies. Mēs paši varam sev izmainīt grafiku, paņemt time-out lai nedaudz paslinkotu vai nodarboties ar ko citu. Varbūt, visu vajag darīt savādāk? Kādu no variantiem izvēlēties? Izvēle un bailes pieļaut kļūtu ir Tavi īstenie ļaundari.
Kā labot: nedomā, bet dari. Jebkurā darbā ir vairāki varianti, vajag tikai pieņemt lēmumu un izvēlēties vienu no tiem. Ja nesanāks, izdarīsi to citādāk. Neatslābinies un neizdomā kārtējās atrunas. Pieturies izvēlētam grafikam un steidz realizēt savu sapni.

Vai esmu patiešām tik labs?

Kādā nodarbē ieliekot savu dvēseli, dažreiz mēs baidāmies no kritikas. Ja nu mūsu centienus neviens nenovērtēs vai kāds to pašu izdarīs, bet 100x labāk? Varbūt, es vienkārši nederu šim vai man nav talanta? Es atceros, līdzīgi jautājumi radās arī manā galvā.
Kā labot: pirms veic kārtējo sevis novērtēšanu, notici sev un sāc darīt. Nesteidzies visiem iepatikties, vienkārši dari to, ko mīli pēc iespējas labāk. Nevis kādam, bet tieši sev. Adekvāti novērtē savu darbu un rezultātus, ieklausies tikai cilvēku konstruktīvajā kritikā, kuru viedoklis Tev ir svarīgs. Ja Tev kaut kas nepatīk – izlabo to.

Ja vēlies mainīt savu dzīvi un darīt tieši to, no kā gūsti gandarījumu, pārstāj būt reālists un sāc sapņot. Pieraksti savas idejas un fantazē par to – kā varētu tās realizēt. Tad ķeries pie darba. Nekādu atrunu – tikai mērķis, uzcītība, iedvesmas treniņš un konkrēts “pasaules iekarošanas” plāns =]

Komentāri

komentāri

sitemap